Faculty and Staff

CTE District Office

801-342-8000
Alan Ashton
District Office
CTE Coordinator
801-342-8000
801-342-8000
Bart Peery
ALC
Advanced Learning Center Principal

CTE District Office Support Staff

Nikki Argyle
District Office
Secretary
(801) 342-8000
J. Merrill Hallam
District Office
CTE Specialist Agriculture, Woodshop, Welding, Auto
Chris Thomas
District Office
Internship Placement/Business Partnerships Coordinator

School Based Career Coordinators

Aubrey Turnbow
SHHS
Program Specialist: Family Consumer Science & FCCLA
Brad Northcutt
SHS
Program Specialist: Skills & Technical
Brian Blake
PHS
Program Specialist: Health & HOSA
Kelly Seale
SFHS
Program Specialist: Business/Marketing Education & FBLA
Robyn Dunn
MMHS
Program Specialist: Information Technology & DECA
Ronda Hair
ALC
Program Specialist: CAPS Program, Business & Industry Partnerships
Sarah Call
Landmark
Program Specialist: Concurrent Enrollment

Agriculture Program

Brian Fredrickson
SHS
Instructor
Chaleesa Warren
SFJHS
Instructor
Christina Morgan
SHHS
Instructor
Corey Warren
SHHS, SaJHS
Instructor
Ellary Hendrickson
SJHS
Instructor
Howard Houston
PHS, PJHS
Instructor
Jacob Shelley
SHHS
Instructor
Jennifer Gardner
MMHS, DFJHS
Instructor
Justin Rindlisbacher
PHS
Instructor
Kaylee Liddiard
SFHS
Instructor
Lindsy Thomas
PHS
Instructor
MaKayla Hallows
SHS
Instructor
Monica Giffing
Landmark
Instructor
Morgan Buhler
MMHS
Instructor
Stewart Garlick
MMHS
Instructor

Business/Marketing Program

Alan Marvin
MMHS
Instructor
Alex Robinson
SHHS
Instructor
Amy Ewell
ALC
Instructor
Amy Stanley
PHS
Instructor
Angela Nederhand
SHHS
Instructor
Bryan Gillies
MJHS
Instructor
Carey White
SHS
Instructor
Chad Beck
PHS
Instructor
David Thacker
SFJHS
Instructor
Elise Ford
SFHS
Instructor
Erin Renz
SJHS
Instructor
Gerald Talbot
ALC
Instructor
Josie Reynaud
MMHS
Instructor
Katie Kelly
PHS
Instructor
Kayci Ogden
PJHS
Instructor
Lauriejo Hansen
SaJHS
Instructor
Levi Stone
SHHS
Instructor
Lori Jacobson
SFHS
Instructor
Mark Bailey
Landmark
Instructor
Micah Bradshaw
SFHS
Instructor
Miriam Garcia
SHS
Instructor
Molly Brenchley
MMHS
Instructor
Nick Herold
MJHS
Instructor
Rob Eastmond
ALC
Instructor
Ryan Magoffin
SHHS
Instructor
Shane Vest
SHS
Instructor
Shauna Whittikiend
SFHS
Instructor

Family Consumer Science Program

Alexandra Tracy
MMHS
Instructor
Amy Carter
SFHS
Instructor
Barbara Larsen
SaJHS
Instructor
Bonny Groneman
MJHS
Instructor
Brandi Fausett
SFHS
Instructor
Brooke Goodfellow
MJHS
Instructor
Destinee Arroyo
SJHS
Instructor
Diana Hall
PJHS
Instructor
Erin Renz
SJHS
Instructor
Heather Peterson
SFHS
Instructor
Holly Kuester
PHS
Instructor
Jane Wilkins
Landmark
Instructor
Janean Thomas
PHS
Instructor
Jessica Knotts
MMHS
Instructor
Josh Jensen
SFHS
Instructor
Kate Finlinson
SHHS
Instructor
Kathryn Crandall
MMHS
Instructor
Kathy Thacker
SFJHS
Instructor
Kayci Ogden
PJHS
Instructor
Kayla Duckworth
SFJHS
Instructor
Kelsey Chappell
SHS
Instructor
Kerri Crandall
SHS
Instructor
Kris Kelly
SHS
Instructor
Laurie Hansen
SHHS
Instructor
Mary Alice McCarlie
SHHS
Instructor
Natalie Luke
SJHS
Instructor
Nicole Mall
PJHS
Instructor
Savannah Davies
MMHS
Instructor
Sharon Keliiliki
SaJHS
Instructor
Sherry Heaps
PHS
Instructor

Health Science Program

Blake Francom
SHHS
Instructor
Brad Shuler
SHHS
Instructor
Brad Warren
SFHS
Instructor
Cassie Reese
MMHS
Instructor
Jon Young
PHS
Instructor
Krista Prusak
MMHS
Instructor
Lisa Walker
SHS
Instructor
Lori Caras
SHS
Instructor
Pam Lyman
SHHS
Instructor
Reed Thomson
PHS
Instructor
Rory Eyring
SFHS
Instructor
Suzette Hartvigsen
ALC
Instructor

Skilled & Technical Sciences Program

Andy Neves
SHHS
Welding Instructor
Beth Hansen
SHS
Photography Instructor
Blake Nielsen
SFHS, ALC
Woodshop & Drafting Instructor
Brandon Arnold
PHS
Video Production Instructor
Brett Christensen
SHHS
Woodshop Instructor
Brian Davenport
Landmark
Video Production Instructor
Brian Ostler
SHS
Welding Instructor
Carlos Castillo
PHS, SHHS, SFHS
Law Enforcement Instructor
Chet Harmer
ALC
Auto Collision Repair Instructor
Clint Peterson
MMHS
Law Inforcement Instructor
EJ Lewis
SHS
Law Inforcement Instructor
Jared Massic
MMHS
Welding Instructor
Jill Carlson
PHS
Woodshop Instructor
Justin Butler
PHS
Law Inforcement Instructor
Kellen Worwood
SHHS
Law Enforcement Instructor
Lucas Adams
ALC
Automotive Instructor
Luke Isley
SFHS
Commercial Photography Instructor
Mark Halls
ALC
Aviation Instructor
Mark Roberts
MMHS
Woodworking & Drafting Instructor
Mark Robinson
ALC
Criminal Justice Instructor
Melisa Brotherson
PHS
Commercial Photography Instructor
Preston Powell
ALC
Digital Media & Graphics Instructor
Riley Hallam
SFHS
Welding Instructor
Robert Taylor
PHS
Automotive Instructor
Rocco Ruggiero
SHS
Video Production & TV Broadcasting Instructor
Scott Billings
SHS
Woodshop & Furniture Design Instructor
Shane Ferrin
SFHS
Video Production Instructor
Shaun Black
PHS
Welding Instructor
Steve Gray
SHHS
Photography & TV Broadcasting Instructor
Tom Hawks
ALC
Building Construction Instructor
Trenton McGregor
MMHS
TV Broadcasting Instructor
Tyler Lewis
MMHS
Commercial Photography Instructor

STEM/College & Career Awareness Programs

Andrew Lovell
SCMS
STEM Instructor
Anna Tuttle
DFMS
STEM Instructor
Brittany Mormann
SCMS
CCA Instructor
Casey Boyer
VVMS
CCA Instructor
Danny Parker
SCMS
College & Career Awareness
Derek Sorenson
MGMS
CCA Instructor
Doni Bufton
MNMS
STEM Instructor
Donna Baguley
MNMS
CCA Instructor
Dustin Anderson
SCMS
CCA & STEM Instructor
Haley Hales
MGMS
STEM Instructor
Koriane Maughan
VVMS
CCA Instructor
Kristal Nielson
MGMS
STEM Intructor
Kyle Staheli
VVMS
STEM Instructor
Lisa Peterson
MGMS
CCA Instructor
Myra Miller
MNMS
CCA Instructor
Nick Sheffer
MGMS
College & Career Awareness
Nicole Koyle
DFMS
CCA & STEM Instructor
Roy Taylor
VVMS
CCA Instructor
Sheila Johnson
MNMS
CCA Instructor
Susan Crook
SCMS
STEM Instructor
Talysha Wickel
MNMS
STEM Instructor
Terry Oyler
DFMS
CCA Instructor
Tiffany Blakely
DFMS
CCA Instructor

Teaching As A Profession Program

Amy Carter
SFHS
Instructor
Ashleigh Redman
PHS
Instructor
Jessica Knotts
MMHS
Instructor
Kayla Koyle-Hopkin
SHS
Instructor
Rochelle Barber
SHHS
Instructor
Whitney Carter
ALC
Instructor

Technology & Engineering Program

Adam Barlow
ALC
Instructor
Adriane Wilson
ALC
Instructor
Brad Graham
SHHS
Instructor
Casey Boyer
SaJHS
Instructor
Darwin Deming
SHS
Instructor
Dave Rencher
SJHS
Instructor
Eddy Rawlings
SFJHS
Instructor
JT Collett
MJHS
Instructor
Kent Stone
SHHS
Instructor
Robert Eastmond
ALC
Instructor
Scott Nielson
PHS
Instructor
Terry Hunter
PJHS
Instructor
Travis Young
PJHS
Instructor